Contour® Plus teststrimler

Varenummer:31079
403,00 kr.
På lager

CONTOUR® PLUS teststrimler 


Teststrimler til CONTOUR® PLUS blodsukkerapparat. 


Indhold i æsken er 50 stk. 



  • Beholderen er let oplukkelig.

  • 5-sekunder måletid. • Teststrimlerne kan holde sig frem til udløbsdato.

  • Blodsukker kan måles, hvis det ligger i området fra 0,6-33,3 mmol/l.

  • Der skal bruges 0,6 µl blod for at foretage en måling.

  • Teststrimlerne skal opbevares mellem 0°C og +30°C.

  • Når en måling udføres, skal det ske ved temperaturer mellem +5°C og +45°C. Overholdes det ikke, kan man få forkerte målinger.


Vigtigt


Du bør læse indlægssedlen til teststrimlerne, da der kan være forhold, hvor du ikke kan måle et nøjagtigt blodsukker. Finder du uforklarlige glukose værdier, kan det skyldes forkert opbevarede strimler, f.eks. at låget ikke har været sat på eller har siddet skævt. I disse tilfælde bør du tage hul på en ny pakke teststrimler for sammenligning. 


CONTOUR® PLUS system til måling af blodsukker er beregnet til egenmåling for personer med diabetes og af sundhedsfagligt personale til overvågning af glukosekoncentrationer i venøs fuldblod og frisk kapillært fuldblod med prøvetagning udelukkende fra fingerspids. Det er kun beregnet til in vitro diagnostik.