Ipren 200 mg, 20 stk. Ibuprofen tabletter

Varenummer:184963
31,95 kr.
På lager

Ipren 200 mg, 20 tabletter mod smerter


Ipren 200 mg filmovertrukne tabletter, 20 stk. er et håndkøbslægemiddel. Det aktive lægemiddelstof er Ibuprofen. Anvendes ved milde til moderate smerter, feber og smerter ved forkølelse. Du skal være over 18 år for at købe varen hos mitliv.dk.

Der må højst købes 1 pakke pr. kunde pr. dag med samme aktive lægemiddelstof.

Anvendelse og virkning


Ipren indeholder ibuprofen, som tilhører gruppen NSAID. Det virker smertestillende, febernedsættende og dæmper inflammation. Produktet anvendes efter anvisningen i indlægssedlen.

Aldersgrænse: Til voksne og unge over 12 år, minimum 40 kg.

Dosering


  • Voksne og unge over 12 år, minimum 40 kg: Følg doseringen i indlægssedlen.
Der skal gå passende tid mellem doserne, og den maksimale døgndosis i indlægssedlen må ikke overskrides.

Graviditet og amning


Ipren må ikke anvendes fra 20. graviditetsuge. Hvis du er gravid, ammer, har mistanke om graviditet eller planlægger graviditet, skal du spørge læge eller apotekspersonale til råds før brug.

Bivirkninger


Bivirkninger kan blandt andet være mavegener. Læs indlægssedlen for oplysninger om alvorlige symptomer og hvornår læge skal kontaktes. Læs indlægssedlen for yderligere information om mulige bivirkninger.

Forholdsregler


Brug ikke Ipren ved allergi over for ibuprofen, acetylsalicylsyre eller andre NSAID. Kontakt læge eller apotekspersonale ved maveproblemer, astma, hjerte-, nyre- eller leverproblemer, blodfortyndende medicin, graviditet eller anden medicin. Må ikke anvendes fra 20. graviditetsuge.

Indhold


Pakning: 20 filmovertrukne tabletter. Aktivt stof: ibuprofen 200 mg pr. tablet.

Læs altid indlægssedlen grundigt før brug. Er du i tvivl om anvendelsen, så spørg lægen eller på apoteket.

Mitliv.dk er godkendt af Lægemiddelstyrelsen til salg af håndkøbslægemidler.

Godkendt af Lægemiddelstyrelsen


Hvad siger kunderne om mitliv.dk?

Varen er tilføjet til kurven